Otázky a odpovědi

Proč si běžce pořídit?

Pokud hledáte živou ozdobu zahrady, likvidátora slimáků a veselé společníky a máte na ně každý den alespoň pár minut času a trochu financí na jejich stravu a ubytování, nemůžete pořízením běžců nic zkazit. Spíše naopak.

—————

Kolika let se běžci dožívají?

Osobní zkušenost s tím nemáme, ale dostupné prameny uvádějí 10 – 20 let. Takže za pár let uvidíme :-).

—————

Létají?

Běžci nelétají, pokud neříkáme let mávání křídly a nadskočení max. 20 cm nad zem.

—————

Potřebují nutně nějaký domek (kachník)?

Víme ojediném chovu, kde jsou kachny celoročně pod stromem, ale to je naprostá výjimka a unikát. Jinak je za pár dnů nebo týdnů volného chovu, bez úkrytu na noc, uloví kuna, lasička, nebo liška, případně jiný noční dravec. Pokud nechcete o kachny přijít je nutno je na noc zavírat 

V zimě také potřebují úkryt jako místo kde budou v suchu, relativním teple a hlavně v závětří.

—————

Musí mít zateplený domek (kachník)?

Nemusí, běžně snesou i velké mrazy, ale samozřejmě zateplením nepohrdnou. Jen nesmí být v mraze v průvanu a vlhku. Při teplotách kolem nuly pozor na namrzající bláto na běháky.  Způsobuje jim otlaky a po čase chromnou.

—————

Jak by měl kachník vypadat?

Záleží na počtu kachen v chovu. Pro párek stačí i bednička min. rozměrů cca 60x60 s odpovídající výškou a samozřejmě větráním. Viděli jsme i letní domeček z položené plastové popelnice na bio odpad, která má větrací otvory. Ale lze použít i kůlnu, stodolu, zahradní domek…. Ideální podlaha je omyvatelná vystlaná senem nebo slámou. Proto i ta případná bednička musí být otvírací, aby se dala čistit. Více v sekci Bydlení tohoto webu.

—————

Mohou bydlet běžci se slepicemi?

Tak pokud nemáte agresivního kohouta tak asi ano. Ale myslím, že kachny i slepice by ocenili alespoń nějaké oddělení. Přeci jen je to trošku proti přírodě aby bydlely spolu. Ale vedle sebe, nebo nad sebou je to OK. Naopak se takto společně budou v zimě vyhřívat. Jen doporučuji v případně patrové stavby, dát kachny dolů.  Přeci jen pro ně není právě přirozené chodit do kopce po nějakém prkně domů. Naopak slepice to mají rády.

—————

Jak velký výběh potřebují? Musí být oplocen?

Odpovídáme na to v sekci Výběh tohoto webu. Takže zde jen stručně. Záleží na tom na co kachny chcete - pokud na slimáky tak 2 - 4 na 1000 m2 jsou až až. Na ozdobu zahrady je větší hejno lepší. Naopak pokud je chcete množit přirozeným odchovem tak jsme zpátky na těch 2-4. Nebo by museli mít běžci více domečků aby kachny měly klid na hnízdění a nehádaly se o hnízdo.

Mohou být samozřejmě  i  na daleko menších prostranstvích.  Ale běhají rádi a hodně, takže čím větší tím lepší. Na druhou stranu nedoporučujeme je vypouštět na pole nebo třeba na obecní rybník. Nejde o to, že by se nevrátili, ale je větší pravděpodobnost ulovení dravcem. Přeci jen nelétají  a i když utíkají rychle, jsou snadnou kořistí pro lišku, kunu nebo jestřába. Proto doporučujeme pozemek oplotit, stačí lesnické pletivo takové výšky, aby jej kuna nebo liška nepřelezla ani neprolezla.

—————

Potřebují koupání?

Mohou žít i bez něj, ale je to jako by člověk žil celý život jen v bytě a nevycházel ven. Vodu potřebují minimálně pro čištění peří a samozřejmě pití. Pokud mají možnost větší vodní plochy rádi se v ní koupají i potápějí jako běžné kachny.  Ale vezmou za vděk i vaničkou v zemi, větší miskou s vodou. Praktické řešení je použít dětské plastové otvírací pískovíště (tvar mušle).  Snadno se vylévá, takže se čistí lépe než vana nebo jiné zapuštěné předměty. No a samozřejmě větší rybník nebo potok na pozemku je něco jako běžecký ráj, bohužel nedostupný. Jen počítejte, že do ozdobného zahradního jezírka nejsou úplně ideální. Za chvíli je z něj zelená kalná louže. Proto je lepší něco co se dobře čistí a jsme zpět u těch mušlí :-). Více s sekci Koupání.

—————

Co jedí? Jedí slimáky?

Slimáky milují, záhonky příliš neokusují.

Ale jen o slimácích být nemohou, potřebují vyváženou stravu.  Nevěřte proto informacím typu " na jaře je vypustím a do podzimu o nich nevím", které můžete najít na některých rádoby chovatelských webech.

Lze krmit běžnými  obilnými šroty, ale je nutné je doplňovat vitamíny.  Ty jsou velmi důležité hlavně v době snášky a přepeřování  (cca únor – říjen). My krmíme směsí pro kachny, kde je vše již namícháno v doporučených poměrech. K tomu přidáváme staré pečivo, pokud máme. V době snášky přidáváme navíc ještě vápník. V zimě přidáváme sušené kopřivy.

Nelze tedy čekat, že vás krmení nebude nic stát. Ale pokud jich máte několik, nepředstavuje to citelný zátěž pro váš rozpočet. 

Prosíme, kvalitní vyváženou stravu nepodcenujete. Nekvalitní se dříve nebo později projeví na zdraví vašich běžců. A věřte pohled na kulhající nemocnou kachnu, které nevíte jak pomoci, není veselá podívaná.  Případná dodatečná léčba vás přide daleko dráž než kvalitní strava a není korunována vždy úspěchem.

—————


Kontakt

Hnutí DUHA střední Čechy

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, 281 63

602 569 044