Otázky a odpovědi

Je péče o ně náročná?

Podle nás není, stačí jim 1x denně dát čistou vodu a jídlo a pár minut na pozorování zda jsou OK.

Ale pro někoho kdo cestuje může být problém nutnost ranního otvírání a večerního zavírání kachníku.

1x za 14 dní také měníme podestýlku v kachníku a 1x měsíčně ho čistíme.

Občas je nutno vyčistit i koupací rybníček, aby se v něm voda nekazila.

—————

Snáší hodně vajíček?

Ano, v literatuře se píše až o 350 vajíček za rok od jedné kachny. To nám přijde přehnané, z naší zkušenosti kachna snáší cca  3 - 5 vajec týdně od cca března (dle venkovních teplot) do začátku podzimu.

—————

Dají se kachní vajíčka jíst?

Ano, jsou velmi chutná. Jen je nutná delší tepelná úprava (min 8 minut) s ohledem na častější výskyt salmonel. Také kachní vejce obsahují více cholesterolu.

—————

Jak se běžci množí?

Tak množení jde kačerům dobře :-).

S kachnami a jejich sezeních na vejcích už je tosložitější. Většinou si postaví sice hnízdo do kterého snáší, ale ne vždy na něj zasedne. Hodně se píše, že je to proto, že nemají zachovaný pud sezení, ale stále více se přikláníme k tomu, že je nutné jim vytvořit takové podmínky aby kachny zasedly. V přírodě se také zvířata rozmnožují jen za dobrých podmínek a některé druhy se v zajetí nerozmnožují vůbec nebo obtížně. Více o této problematice v sekci Rozmnožování tohoto webu.

Pokud vám kachna nesedí tak pak nezbývá než líhnutí v líhni. Ale určitě doporučujeme se nejprve pokusit o přirozený odchov.  Je to krásný pohled vidět kachní mámu se svými potomky. Mimochodem je to pro chovatele i snažší. Odpadá zahřívání káčat, starost o líheň...

Někdo dává vysedět vejce běžců slepici . Dobrá  je i kachna pižmovka. I o líhnutí v líhni se dozvíte více v sekci Rozmnožování.

—————

Mohu chovat běžce s jinou drůbeží?

Snad až na nějaké agresivní kohouty je to bez problémů. Jen pozor na křížení s jinými kachnami, hlavně pižmovkami.

—————

Kolik kachen si pořídit?

Jsou to hejnovití ptáci, takže určitě ne jednu. Byla by moc smutná. Minimálně 2 ks. Pří více kusech je dobré, aby počet kačerů byl minimálně shodný s počtem kachen.  Optimum je prý 3 kachny na jednoho kačera. Ale to není dogma. My měli jeden čas 4 kačery a 2 kachny a taky to bylo vcelku bez problémů. Jen to kachny asi měly častěji, než jim bylo milé.

—————

Jsou běžci agresivní?

Vůbec. Při odchytávání se ani nepokouší klovat. Z doslechu víme o dvou kačerech, kteří se prali do krve, ale běžné to není.

V období páření si kačeři poměrně tvrdě vyžadují své u kachen, ale kachny to odnesou jen vyklovaným peřím na krku a na temeni hlavy.

Samozřejmě, že si kačer svojí kachnu hlídá, ale jeho obrana spočívá pouze v odhánění soka výhružným postojem a otevřeným zobákem. Žádné kohoutí zápasy u běžců neuvidite.

—————

Dají se ochočit?

Hlavně pokud máte jen jednoho nebo dva běžce a mají výběh v těsné blízkosti domu, přijdou běžci až k vám. Pří troše snahy  atrpělivosti někdy jedí i z ruky (hlavně slimáky).

Jsou velmi zvědaví, zajímá je vše nové, ale plachost mají vrozenou. Instinktivně prchají při jakémkoliv prudkém pohybu.

Ve větším hejnu už jsou více nedůvěřivé a udržují si cca 2 metrový odstup.

—————

Kdy si kachny pořídit?

Pokud je chcete na slimáky, tak asi na podzim. Zvyknou si na zahradě a na jaře už vyjedí slimáčí vajíčka. Ale i jaro je OK.

Jinak se samozřejmě nejlépe shání od května do srpna, kdy chovatelé prodávají nové přírůstky. Nikdy nekupujte mladé mladší dvou měsíců, 100% se nepozná co je kachna a co kačer a dobrý chovatel ani mladší neprodá.

Ale můžete si klidně pořídit i třeba rok staré, to není žádný problém, dožívají se, při dobré péči a hlavně stravě i více než 10 let.

Ale nedoporučujeme pořizování běžců v zimním období. Zima je pro běžci složité období (přeci jen pocházejí z teplejších krajín) a tak je zbytečné je ještě zatěžovat přesunem do nového bydliště.  Vyčkejte do začátku jara.

Není vůbec špatné si zamluvit u chovatelů mladé již na podzim na následující rok. Máte větší jistotu, že se na vás dostane a většinou si jako jedni z prvních zájemců můžete vybrat ty co se vám nejvíce líbí.

—————

Musím oplocovat záhonky?

Záleží na velikosti pozemku a počtu kachen.  Běžci jak známo zelené nežerou.

Pokud jich máte více na malém pozemku tak doporučuji oplotit nízkým plůtkem, třeba z králičího pletiva. Ne že by vám saláty snědly, ale dovedou záhon pěkně podupat. 2 kachny na 1000 m pozemku to asi vyžadovat nebudou.

My ale pletivo po několika týdnech (kdy zelenina povyroste) odstraňujeme i když máme kachen cca 15. Jinak je totiž oplocený záhonek nedostupný pro běžce, ale výborný jako úkryt pro slimáky. A na slimáky si většina lidí běžce pořizuje.

—————


Kontakt

Hnutí DUHA střední Čechy

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, 281 63

602 569 044