Otázky a odpovědi


Jak poznat, že je kachna v pořádku?

Tak do žádného zvířete nevidíte, ale obecně by běžec měl mít zájem o jídlo, běhat s ostatními. Pozor na kulhání, to může (ale také nemusí) být příznakem různých onemocnění.  Stejně tak zákal oka nebo očí. Kvalita peří také o něčem vypovídá, ale ne v době přepeřování.

Pokud vybíráte z hejna mladých běžců, snažte se vybrat takové, které se vám líbí nejen zbarvením. Porovnejte, že není menší než stejně staří sourozenci, má pěkný vzrůst, nezakalené oči...

 

—————

Jak koupit dobrý pár?

Různými typovými standardy se nezabýváme, pro nás tedy při koupi, ale i prodeji není důležité zbarvení běžce, ale zdraví.

Podle nás má právo na život i ten kačer nebo kachna, která není zbarvena právě podle současné výstavní příručky. Pro další chov však používáme přednostně ty jedince, kteří mají nepříbuzné rodiče, nejsou křížení s jiným druhem kachny  a jsou samozřejmě dlouhodobě zdraví.

Optimální chovný pár by tedy neměl být příbuzný, což je však v ČR při, prozatím, malém počtu chovatelů a ne úplně jednoduchém množení, složitější (ale lepší se to).

Ale nebuďte smutní pokud si nevíte rady jak vybrat nebo máte párek sourozenců.  Neplodného kačera jsme ještě neviděli a kachna pokud je zdravá taky pěkné snáší vajíčka, takže i z vašeho kačera a kachny bude téměř jistě jednou pár, byť třeba ne úplně výstavní. Hlavně když budou zdraví, no ne?

Páření sourozenců není úplně ideální, ale jak se říká "v prvním koleni" to není až takový problém. Následně by to už však nějakou nepříbuznou krev chtělo. Dlouhodobé páření sourozenců zvyšuje riziko chorob a defektů.

—————

Kolik takoví běžec stojí?

Ceny se pohybují od 200 Kč až do 2500 Kč v závislosti na způsobu chovu a odchovu, kvalitě jedince a jeho stáří. Nejlevnější bývají běžci velmi malí, kdy se obtížně pozná co je kachna a kačer a ani ještě není zřetelné finální zbarvení a stavba těla běžce.  Nejdražší jsou jedinci pořízení na mezinárodních výstavách s podivnými tituly šampionů. ("Nejlepší" je takový titul ve chvíli, kdy je na výstavě jen minimum běžců :-)).

"Levní" bývají také různí kříženci. Štastný nový majitel si tak levně pořídí něco co se  podobá běžci, ale po čase zjistí, že jeho kachny mají i vlastnosti jiného plemene, což bývá často třeba částečné létání (křízení s divokými kachnami), okusování zeleniny (např. pižmovky) a podobně. Pokud to nevadí, tak proč ne, ale většinou to bývá problém. Křížení není však chybou kachen, ale chybou jejich chovatelů, proto i takoví jedinci mají právo na život. Jen s jejich následným rozmnožováním je to už na diskuzi.

Náklady na krmení drůbeže trvale rostou ve vztahu s rostoucími cenami obilí, směsí, vitamínů, vakcinace, lékařské péče.  Nevybírejte proto své budoucí kamarády jen podle ceny. Nízká cena může znamenat i nekvalitní stravu kachńat, což je v kritickém období růstu problém, který se dříve nebo později projeví na jejich zdravotním stavu.

—————

Jak staré běžce si pořídit?

Pokud chcete mít jistotu“ jakou nebo jakého“ si  vlastně kupujete preferujte věk minimálně 2 měsíce a více. Ve 2 měsících už to zkušený chovatel hravě pozná, ve 3 měsících to už poznáte i vy. Není ale vůbec špatné si pořídit běžce třeba rok staré. Jsou to již plně vyspělí jedinci, kteří vám ještě, s ohledem na svojí dlouhověkost, budou dlouho dělat radost (a někdy starost).

—————

Kde běžce sehnat?

S invazí slimáků stoupá zájem o ně geometrickou řadou.  Ale roste i o okruh chovatelů. Někdy to chce trošku zapátrat na webu nebo se poptat u těch co už běžce mají. Představa, že si je koupíte u chovatele v sousední obci je zatím spíše vyjimka a někdy se připravte na cestu za svými novými miláčky i několik desítek nebo stovek km.

Doporučujeme zamluvení běžců u chovatelů již na podzim. Máte pak na jistotu, že se na vás na jaře dostane. Samozřejmě pokud se chov zadaří, je to přeci jen příroda a majitel vlastně bere záznamy na něco, co může, ale nemusí být.

Každopádně věnujte dostatečnou pozornost tomu, kde a co kupujete.  Není běžec není běžec a neni chov jako chov. Kupujete si zvíře, které se dožívá klidně i 10 let. Opravdu stojí za to tomu věnovat dostatek času. Rozhodně nedoporučujeme tržnice a podobná místa. Doporučujeme kupovat tam, kde máte možnost vidět chov, podmínky chovu, rodiče, sourozence. Dobrý chovatel vám také poradí jak s převozem, ubytováním, krmením...

—————

Dají se běžci koupit i u vás?

Občas ano.  Máme pořadník.  V případě zájmu nám napište. Ale nejsme žádný velkochov (ani nechceme být). Prodej je pro nás spíše nutnost. Nejraději bychom si prcky nechali všechny, ale víme, že to nejde.

—————

Existuje u nás nějaká jejich půjčovna?

Existuje v Rakousku. Ovšem co víme jen v rámci jedné vesnice. U nás o podobné iniciativě nevíme. Chvíli jsem se tímto nápadem zabývali, ale s ohledem na kvalitu života běžců jsme od toho upustili. Přeci jen půjčovat živé zvíře? A hlavně, běžec není stroj. V novém prostředí je vystresovaný, několik dní až týdnů trvá, než se osmělí pátrat po celé zahradě. Představa, že si půjčím několik běžců a za den či dva je po slimácích tedy nemá nic společného s realitou.

—————

Jak se pozná pohlaví běžců?

Asi nejčastější otázka, kterou dostáváme téměř každý den. Zhruba od 6 týdne věku je možné určit pohlaví dne hlasových projevů. Kačer až cca do 3 měsíců jen tence píská (mutuje). I poté je daleko tišší a jen v rozrušení dělá takové poměrně tiché, chraplavé ráááááááá - rááááááá. Kdežto kačka již cca od 6 týdnů dokáže být velmi hlasitá a projevuje se hlasitým voláním "jako kachna na rybníku". Začínající chovatelé často říkají, že nedokážou poznat rozdíl. Doporučujeme běžce vzít do ruky. Pokud je to kachna nedá se to nepoznat. :-)

V cca 3 měsících se také obvykle (pozor některé barevné rázy to nemají) u kačerů objevuje tzv. kačírek.  Pírka na zadečku zatočená směrem nahoru.

V čistých barevných rázech lze také pohlaví po přepeření poznat podle zbarvení, ale hlasové rozlišení je vždy 100%

—————


Kontakt

Hnutí DUHA střední Čechy

Přestvůrka 162, Černé Voděrady, 281 63

602 569 044